A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

„Anya, mikor lesz újra magyar ovi? Úgy hiányzik...!”

Már 2021-et írunk, de az elmúlt év eseményei továbbra is megnehezítik a mindennapjainkat. Ősszel ugyan még volt lehetőségünk arra, hogy a Pannónia klub égisze alatt programokat szervezzünk, például gyermekprogramot, jógát, de még összerázó bulit is időseknek-fiataloknak, amit gyermekeink élveztek a legjobban. Ez utóbbi is sajnos már korlátozott számú résztvevővel zajlott… Majd jöttek az újabb szigorítások és szomorú szívvel, de le kellett mondanunk nekünk is – a többi egyesülethez hasonlóan – a Mikulás alkalmára betervezett előadásról.

 

Az ember persze nehezen adja fel a reményt, igyekszik alternatív megoldásokban gondolkodni, főleg ha gyerekekről és az ő boldogságukról van szó. így történt, hogy Rosenheim Ilona, a Pannónia klub elnöke előállt az ötlettel, hogy szervezzünk szabadtéri Mikulás-várást. Összeraktuk a kis csomagokat (eredeti Mikulás mintás celofán tasakba!!!), Ilona hozott mézes pogácsát meg forró kakaót, még az időjárás is kedvező volt! Az egyik autó csomagtartójába „terítettünk”, a gyerekeket pedig kis faládákra ültettük, de még néhány kempingszék is előkerült. Csodálatos volt! A gyerekek izgalommal átjárt hangon énekelték, hogy „Hull a pelyhes fehér hó/Jöjj el kedves Télapó”, majd az egyik szülő, aki tulajdonképpen a Mikulás segédje volt, kiosztotta a kis csomagokat. Öröm volt látni a sok kis csöppséget, a kíváncsiságot a tekintetükben, amikor bontogatni kezdték az ajándékot, amit maga a Mikulás küldött nekik. Aztán szaladgáltak, fogócskáztak, vonatoztak a kis ládákban, alig lehetett búcsúzásra késztetni őket. És sajnos ezután már nem nagyon szervezhettünk egyesületi szinten rendezvényeket.

Pannonia-5
Pannonia-6
Pannonia-4
Pannonia-1
Pannonia-2

Bizakodva jegyzem meg, hogy még haaz egyesület teljes tagságát nem is, de egy szélesebb csoportot sikerült a vírushelyzet ellenére is összehoznunk.És én ebben látom az egyiklegnagyobb eredményt, amit a Pannóniának az utóbbi időben sikerült elérnie. Hogy általa egy olyan közösség kovácsolódott össze, amelynek generációkon átívelő ereje van. Kisgyermekes/gyermekes családokról lévén szó, olyan szoros kapcsolatok szövődtek, amelyek kihatnak majd a gyermekeink életére is. Mindamellett, hogy nekünk, felnőtteknek jólesik egymással találkozni, megtaníthatjuk gyermekeinknek mindazt, amit szeretnénk, de valószínüleg az egyesületáltal megteremtett lehetőségek nélkül nem lenne rá módunk. Olyan hagyományokról beszélünk, mint például a disznóvágás, a kolbásztöltés, a töltöttkáposztafőzés, szilveszter éjszakáján himnuszaink éneklése, születésnapok közös ünneplése stb.

 

Már tervezzük a soron következő eseményeket, például a húsvét közös ünneplését, az ünnephez kapcsolódó hagyományaink felelevenítését. Csak remélni tudjuk, hogy a koronavírus-járvány mielőbb lecseng és rendezvényeinkkel visszatérhetünk a megszokott kerékvágásba. Ezennel szeretnénk megköszönni Magyarország Kormányának, a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek, hogy támogatták egyesületünket. Mi a jövőben is arra fogunk törekedni, hogy színvonalas kulturális programokat ajánljunk tagjainknak.

 

Írta: Berecki Emőke

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME