A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból a forrásból ered, és hogy az ismeretlen nem elkerülendő, hanem bejárandó.

Lynch nem pusztán rendező volt. Ő egy alkimista, aki az emberi tudatot és érzékelést formálta, aki a képek és hangok mágikus egyensúlyából olyan szimbólumokat teremtett, amelyek túlmutattak a racionális megértésen. Filmjei nem csupán történetek voltak, hanem beavatások – egy utazás a tudatalattiba, a valóság és illúzió határvidékére.

A valóság transzmutációja

David Lynch 1946. január 20-án született Missoulában, Montana államban. Gyermekkorában a középosztálybeli Amerika idilli felszíne alatt már érzékelte a rejtett feszültségeket, amelyek később művészetének alapköveivé váltak. Az 1960-as években képzőművészeti tanulmányokat folytatott, és festményei hamar olyan kifejezési formához vezették, amelyet a vászon már nem tudott teljesen befogadni: a filmhez. Első rövidfilmjei (Six Men Getting Sick, 1967; The Alphabet, 1968) már magukban hordozták azt a kísérleti szemléletet, amely később egész életművét meghatározta. Az 1977-es Eraserhead nem csupán egy debütáló alkotás volt, hanem egy szürreális rémálom, amelyben a hétköznapok groteszk tükörképükké torzultak. A film egy sajátos metafizikai rettegést idézett meg, és elindította Lynch pályáját az underground filmkészítők közül az amerikai filmművészet kultikus alakjai közé.

David Lynch

A beavatás filmjei

Lynch művészete nem csupán vizuális, hanem spirituális utazás is volt. A Twin Peaks vörös szobája nem egyszerűen egy különös díszlet, hanem egy archetipikus tér, ahol az idő visszafelé folyik, és ahol a szavak elvesztik hétköznapi jelentésüket. Ez a szoba az emberi tudat belső kamrája, ahol a múlt és jövő összeolvad, és ahol a lélek szembesül önmagával.

A Kék bársony (1986) alámerülés az amerikai kertvárosi idill mögötti sötétségbe, egy olyan film, amely a beavatás első lépését jelképezi: a fátyol fellebbentését. A Lost Highway (1997) és a Mulholland Drive (2001) az identitás elmosódását és a személyiség kettéhasadását jelenítik meg, míg az Inland Empire (2006) már maga a teljes transzformáció – egy film, amely a néző tudatát egyfajta mozgó mandalaként rendezi át.

A tarot, az alkímia és a buddhista miszticizmus motívumai végigvonulnak Lynch életművén. A Twin Peaks huszonkét epizódja akár a Nagy Arkánum huszonkét lapjának feleltethető meg, ahol a főhős, Dale Cooper útja nem csupán egy nyomozás, hanem egy belső átalakulás folyamata is. Lynch filmjeiben a szimbólumok nem egyszerű eszközök, hanem kapuk egy mélyebb megértés felé.

A médium, aki több volt, mint rendező

Bár Lynch elsősorban filmjeiről ismert, művészete sokkal szélesebb spektrumot ölelt fel. Festményei és rajzai a rémálomszerű látomások és az absztrakt expresszionizmus között mozognak. Zenei kísérletei – legyen szó a Crazy Clown Time (2011) és The Big Dream (2013) című albumokról vagy az Angelo Badalamentivel közösen létrehozott ikonikus filmzenékről – éppolyan meghatározók, mint mozgóképes alkotásai.

A dohányfüstbe burkolt figurák, az éjjeli autópályák neonfénye, a kávé és a piték visszatérő motívumai – ezek nem csupán díszletek, hanem rituális elemek. A kávé Lynch világában az éberség és a megvilágosodás itala, a cigaretta pedig a lélek anyagba és szellemiségbe való be- és kilépésének allegóriája. Lynch a klasszikus művész archetípusa volt: egy öntörvényű alkotó, aki a mainstream mozi keretein belül is képes volt autonóm világokat teremteni. Halálával nemcsak egy zseniális filmes távozott, hanem a művészet egy olyan formája is egyre távolabb kerül tőlünk, amelyben a művész még médium volt – közvetítő egy mélyebb valóság és a mindennapok felszíni világa között.

Egy korszak lezárul

David Lynch 2025. január 16-án, néhány nappal 79. születésnapja előtt hunyt el. Vele együtt egy korszak is lezárult – egy olyan időszak, amikor a mozi még álom volt, nem csupán tartalom. A digitális világ gyorsuló információáradatában egyre kevesebb hely marad az olyan filmeknek, amelyek nem csupán szórakoztatni akarnak, hanem transzformálni.

Lynch filmjei azonban itt maradnak. A vörös szoba ajtaja még mindig nyitva áll, a neonfények továbbra is vibrálnak az éjszakában, és ha elég bátrak vagyunk, beléphetünk ebbe a világba.

Mert a valóság sosem csak az, amit látunk – hanem az is, amit érzünk a bőrünk alatt.

Ég veled, David Lynch.

„Tartsd a szemed a fánkon, ne a lyukon.”

Írta: Csépányi László

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME