A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Egy képzeletbeli riport Göteborgból

Normális körülmények között ez az írás arról szólna, hogy november nyolcadikán miként tért vissza a Tavaszi Szél a régi-új bérleményébe, ahová az aktív tagok hívták meg egy Márton-napi libasültre a korábbi tagságot, akik korábban hosszú ideig tartották a gyerekfoglalkozásokat egy újra birtokba vett épületben. A járvány viszont közbeszólt…

A göteborgi Tavaszi Szél Kulturális Egyesület vasárnaponként, jó ideje egy cserkészházban tartja a gyerekeknek szóló magyar nyelvű programjait, de az ősszel úgy alakult, hogy van lehetőség visszatérni a korábban használt és szeretett egyesületi helyszínre, a backai közösségi házba. Nem is volt kérdéses, hogy élünk a lehetőséggel, főleg annak tudatában, hogy a nemrég felújított közösségi ház jövője – mint bérelhető közösségi tér – kérdéses. Gyorsan jött is az ötlet, hogy ez egy jó alkalom arra, hogy felvegyük a kapcsolatot azokkal, akiknek a gyermekei már „kirepültek a fészekből”, vagy más elfoglaltságot találtak maguknak a nagyvárosban, és egy találkozó erejéig a régi és a jelenlegi tagokat összehozzuk. Viszont az élet közbeszólt, és a koronavírus miatt elrendelt kényszerű távolságtartás miatt egészen máshogy alakult a helyzet. Sajnos így most nem tudtunk írni beszámolót erről az eseményről, ezért álljon most itt egy elképzelt riport, amelyet az elképzelt találkozón megjelent, elképzelt vendégekkel készítettünk.

A(z elképzelt) kérdéseink a következők: Milyen emlékeid vannak a Tavaszi Szél Kulturális Egyesületről? Kikkel jöttél és hogy érezted magad?

András (29 éves) és Márta (33 éves), valamint kisfiuk, Ákos (3 éves): Egy hónapja találtunk rá az egyesületre, mivel nemrég költöztünk ki Svédországba és úgy gondoltuk, hogy Ákos fejlődése szempontjából fontos, hogy magyar gyerekekkel is találkozzon. Amikor tehetjük, együtt megyünk a találkozókra, ide is mindhárman jöttünk.

Attila (52 éves): Hosszú éveken keresztül furikáztam a családot és a barátaink gyermekeit, hétről hétre, hogy ki ne maradjunk semmiből. Ha kellett, a boltba ugrottam el, ha a találkozókon nem volt elég alma vagy „korv och bröd” a gyerekeknek, netán elfogyott a felnőttek kávéja. Egy-egy hosszabb program után néha akkora volt a kavalkád, hogy nem voltam benne biztos, ugyanazok a gyerekek ülnek a kocsiban, mint reggel. De ennek már vagy tíz éve. Ide most a feleségemmel, Klárival jöttünk, és elhoztuk a legkisebb gyereket, a négyéves Pannát, akit – ha itt most barátra talál – szívesen hozok majd ide minden vasárnap.

eddig-egy-cserkeszhzban-tallkoztunk

Tamás, 19 éves: Engem az anyukám hozott el, amikor még kisebb voltam, úgy öt, hatéves. Nem értettem mindig, hogy miért kell jönni, de a Mikulás napján kapott télapócsomagnak mindig nagyon örültem. Most ide az anyukámmal jöttem és egy kicsit sajnálom, hogy december ötödike még odébb van.

Ági (40 éves): A hatéves kislányommal és a hároméves kisfiammal járok ide, több-kevesebb rendszerességgel, mivel fontosnak tartom, hogy magyarul is bátran beszéljenek. Apukájuk svéd, sokat vagyunk az ő családjával, valamint a lányom már elkezdett sportolni is, így nem jövünk mindig, de a liba sültet a világ minden kincséért sem hagytuk volna ki…

Reméljük, hogy jövőre igazából is tudunk találkozni. Áldott Karácsonyt kívánunk mindenkinek!

 

Írta: Majoros Ferenc

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME